Psikolog, Klinik Psikolog ve Psikiyatrist arasındaki fark nedir? Hangi uzmana başvurmalıyım?

Psikolog, 4 yıllık Psikoloji lisans mezunlarına verilen ünvandır. Psikoterapi uygulamak için lisans eğitimi yeterli olmamakta, Klinik Psikoloji alanında uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir.

Klinik Psikologlar ise 4 yıllık lisans eğitiminin üzerine, 2 senelik teorik ve uygulama eğitimi içeren Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamlamış kişilerdir. Klinik psikologlar, psikolojik sorunların tanı ve tedavisinde yetkindirler. Psikoterapi yöntemlerini uygulayarak müdahalelerde bulunurlar.

Psikiyatristler ise Tıp eğitiminin üzerine, Psikiyatri uzmanlığını tamamlamış kişilerdir. Psikiyatristler ruh sağlığı hastalıklarının teşhis ve tedavisinde yetkilidirler. İlaç ve/veya psikoterapi ile tedavi uygularlar.

Psikolojik bir sorundan dolayı yardım almak istediğinizde Klinik Psikologlara veya Psikiyatri uzmanlarına başvurabilirsiniz.

Psikolog seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Saygın bir üniversitede Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapmış olmasına,

Çeşitli psikoterapi eğitimleri ve süpervizyonlarıyla (pratik eğitimi) kendisini geliştirmiş olmasına,

Sizin destek almaya karar verdiğiniz psikolojik yakınmalarınız konusunda çalışma deneyimi olmasına dikkat etmelisiniz.

Klinik Psikologlar genel olarak Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Aile Psikoterapisi, Yetişkin Psikoterapisi, Cinsel Terapi, Bağımlılık gibi alt alanlarda uzmanlaşmaktadır. Birden fazla alanda uzmanlaşmak mümkündür.  Gitmeye karar verdiğiniz psikologun yardım almak istediğiniz sorunlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış olmasına özen gösterin.

Yetişkinlerle çalışılırken kullanılan psikoterapi yöntemleri nelerdir? 

Yetişkinlerle çalışılırken Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikodinamik Psikoterapi, Şema Terapi, Gestalt Terapi gibi psikoterapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çocuklarla çalışılırken kullanılan psikoterapi yöntemleri nelerdir? 

Çocuklarla çalışılırken Oyun Terapisi, Sanat Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi gibi yöntemler yaygınlıkla kullanılmaktadır.